Realitní zákon konečně míří do Sněmovny: co to znamená pro makléře a klienty?

Poctiví makléři by se měli radovat, ti nepoctiví by se (aspoň teoreticky) měli klepat strachy. Dlouho očekávaný zákon o realitním zprostředkování má konečně nakročeno k tomu, aby vešel v platnost. V pondělí 21. ledna zamíří na vládu, poté ho čeká legislativní proces ve Sněmovně. I když nesplňuje všechna očekávání, která jsme do něj vkládali, je to přecijen krok kupředu.

Zákon by měl změnit divokou situaci na českém realitním trhu, kde se může stát makléřem takřka každý, koho to napadne. S ohledem na počet obyvatel jsme díky tomu země s největším počtem realitních zprostředkovatelů v Evropě, podle statistického úřadu je k této činnosti oprávněn každý 720. Čech.

Základní změnou, kterou zákon navrhuje, je přesunutí realitních služeb ze živností volných do živností vázaných. Pokud zákon vstoupí v platnost, k vykonávání činnosti makléře nebude stačit jen registrace na živnostenském úřadě, bude k ní potřeba také vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví, případně tříletá praxe.

Jako velké plus vnímám, že prodej nemovitosti můžou realitní makléři nabízet pouze na základě podepsané zprostředkovatelské smlouvy. Délka trvání takové smlouvy je omezena na  dobu 6 měsíců.

Další plus vidím v nutnosti úschovy financí nikoli v realitní kanceláři, ale u notáře, advokáta nebo bankovního ústavu.

Nově by pro makléře mělo být rovněž zavedeno povinné pojištění profesní odpovědnosti, a to minimálně ve výši tří milionů korun na každou pojistnou událost. Pojištění samozřejmě nebude pokrývat finanční ztráty způsobené podvodem a zpronevěrou, ale alespoň realitní kancelář pojistí pro případ, že její makléř učiní neúmyslnou chybu. Z pojištění mohou být hrazeny například škody vzniklé z důvodu neověření stavu nemovitosti, případné poškození nemovitosti při prohlídce nebo třeba i krádež zaviněnou tím, že za sebou makléř zapomněl zamknout dveře. Zákon tak chce omezit případy, kdy kanceláři vznikne kvůli chybám makléřů platební povinnost vůči klientům, ale nejsou na to finanční prostředky. Kancelář pak raději rovnou zkrachuje a klienti se náhrady škody nedočkají.

Řada realitních kanceláří je pojištěna dobrovolně už roky a klienti o tom ani neví. Podle nového zákona však bude pojištění pro všechny povinné ve stanovené minimální výši.

Omezení se bude týkat i popisu činností, které bude realitní makléř oprávněn vykonávat. Sám  o sobě třeba nebude moci nabízet právní servis nebo finanční služby, které sice s prodejem nemovitosti úzce souvisejí, ale makléři na ně často nemají potřebnou kvalifikaci.

Chystaný zákon rozhodně nevyřeší všechny problémy, se kterými se český realitní trh potýká, rozhodně není dokonalý a sama k němu mám mnoho výhrad, přesto všechno…. mohlo by ale ubýt hazardérů, kteří si chtějí činnost makléře „jen tak vyzkoušet“, aniž by o ní něco věděli a nevidí v ní nic jiného než možnost rychlého vysokého výdělku. Jak řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, lidé od makléře očekávají vysokou míru profesionality, protože mu svěřují nemalé finanční úspory. Když se ta profesionalita díky zákonu aspoň trochu pozvedne, bude to jedině dobře.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů