Máte dobře pojištěnou svoji nemovitost?

Vzrostla hodnota vaší nemovitosti? Nezapomeňte aktualizovat pojištění!

Kdo před lety koupil dům či byt v některé z žádaných lokalit, určitě si dnes mne ruce, jak se hodnota jeho nemovitosti za ty roky zvýšila. Řada těchto šťastlivců si přitom neuvědomuje, že s rostoucí cenou nemovitosti by mělo být navýšeno i pojištění.

Nemovitost obvykle pojistíme hned při její koupi, a to na částku, za kterou jsme ji pořídili. Za několik let bychom ale stejnou nemovitost mohli prodat klidně o milion dráž, a pokud jsme v ní navíc provedli nákladnou rekonstrukci, její hodnota bude na trhu ještě vyšší. V případě, že pojistnou smlouvu ponecháme v původní podobě, riskujeme, že případné škody nebudou pojišťovnou nahrazeny v plné výši. A kdyby třeba povodeň nebo požár zničily dům natolik, že bychom si z vyplacené náhrady chtěli pořídit nový, museli bychom se spokojit s menší nemovitostí v horší lokalitě, protože vyplacené peníze nebudou v současné době na nové bydlení ve stejné kvalitě stačit.

Jestliže je pojistná částka nižší než pojistná hodnota, pak hovoříme o tzv. podpojištění. V těchto případech vzniká riziko, že pojišťovna sníží pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky k reálné hodnotě majetku. Podpojištění se obvykle neřeší u drobných škod, ale v případě těch větších ho klient může bolestně pocítit.

Na možný problém je vhodné myslet už ve chvíli, kdy pojištění uzavíráte. Ve víru běhu života a jiných starostí si po několika letech vůbec neuvědomíte, že je vaše nemovitost najednou podpojištěna. Některé pojišťovny vás v pravidelných intervalech samy vybídnou, abyste původní smlouvu aktualizovali, u některých máte možnost zvolit si už při sjednání pojištění tzv. indexaci, tedy automatickou aktualizaci smlouvy. Finální zodpovědnost za pojistnou částku je ale na vás.

Pokud si nejste jisti, zda je vaše nemovitost pojištěna odpovídajícím způsobem a chcete se vyhnout rozčarování při náhradě případných škod, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám pomůžu s oceněním nemovitosti a doporučím vám šikovné finanční konzultanty, kteří zajistí, aby byla vaše investice v bezpečí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů